Мала школица великог срца

Основна школа у Овчар Бањи почела је са радом 1945/46.године  и била је смештена у тадашњем „Ученичком дому“. То је уједно била и школа за изучавање заната јер је Овчар Бања тада била засебна општина. Заслугом инжињера Радојице Радовановић направљена је нова школа.

1960. године укида се осмогодишња школа  и остаје да ради школа од првог до четвртог разреда. Пет година касније, 1965. извршена  је интеграција и школа тада постаје део ОШ „Јездина“. Нова школа, ОШ „Ратко Митровић“ Чачак почела је са радом 28.12.1969. године којој припада и школа у Овчар Бањи као њено издвојено одељење.

Школа у Овчар Бањи годинама је била домаћин бројним манифестацијама као што су „Летњи дани културе“, „Ликовна колонија“, Планинарско-смучарским друштвима као и бројним промоцијама књига.